Kan emerek beslenen bir böcek türü olan Keneler bilinen en tehlikeli böcek türlerinden biridir.Bunun en önemli örneklerinden biride Kırım Kongo Kenesi ile gelen ölümcül hastalıklarıdır.Keneler hemen hemen tüm hayvanların kanlarını emerek beslenir ve bu canlılarda bir çok hastalığı taşıyarak evlerimize kadar getirir.Genel olarak kırsal yerlerde hayvancılık ile uğraşan kişilerde kene saldırıları gözükse de yapılan araştırmalara göre son yıllarda Büyük şehirlerde (İstanbul,Ankara,İzmir) kene ısırmaları oldukça fazla sayıda artmaktadır.

Virüs bulaşmış keneleri anlamanın en iyi yolu eğer kene kan emişini tamamladıysa ve kişiden ısırdıktan sonra bir sıvı salgılamış ise bu kenede virüs vardır.Fakat hastalık genellikle hayvanlarda hafif ve bulgusuz seyreder. Bu nedenle daha az görülmekle birlikte hasta hayvanların salgıları ve kanları aracılığıyla da hastalık bulaşabilir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi olarak bilinen hem dünyada hemde ülkemizde bir çok ölüme yol açan hastalık keneler yoluyla taşınan zoonotik enfeksiyona sebep olan bir hastalıktır.Bu hastalık sadece insanlarda değil evinizde beslediğiniz evcil hayvalarda bulaşabilmektedir. Özellikle Doğu ve Batı Afrika’da yaygın olan patojenik virüs Bunyaviridae ailesinin Nairovirüs grubuna bağlı bir RNA virüsüdür.

Kene İlaçlaması Nasıl Yaplıyor?

Kene ilaçlama olarak tam 10 yıllık tecrübe ile kene ilaçlama hizmeti vermekteyiz.Bu hizmetimizde uzman ilaçlama ekibimiz kenelerin bulunduğu yeri ilk önce tespit ederek yoğunluğuna ve yuvalarına dahada önemlisi kenelerin cinsine göre ilaçlama yöntemini belirler.Keneler ile kesinlikle ferdi olarak mücadele etmenizi önermiyoruz.Keneler ile mücadele en çok kullanılan yöntem sıvı ilaçlama yani püskürtme yöntemi ile yapılan ilaçlama yöntemidir.Ama bu püskürtme yönteminde hazırlanacak olan ilacın keneler için hazırlanması çok önemlidir.

Kene Hangi Hastalıklara Sebep Oluyor?

Kene Isırması Sonucu insanlara bulaşan en önemli hastalık kırım Kongo hastalığıdır.Günümüzde hala bu hastalığın tedavisi bulunmamaktadır.Bunların haricinde kenelerden bulaşan diğer hastalıklar arasında Virüs, sığır, koyun, keçi, tavşan ve tilki gibi hayvanlardan tespit edilmiştir.

Kene Hangi Aylar Gözükür?

Çoğu böcek türü gibi kenelerde sıcak havaları çok sever ve yaz aylarında kene ısırmalarının en çok görüldüğü aylardır.Kış aylarında ve soğuk havalarda keneler yuvalarına çekilip kış uykusuna yatarlar.

Keneler Nasıl Kan Emer? Kenelerde Kan Emme

Kenelerin büyüme evresi 3 bölümden oluşmaktadır.Bunlar Larva,nimf ve ergin dönem dediğimiz 3 periyottan oluşmaktadır.Kene ilk önce nimf döneminde kan emmeye başlar.Bu noktada larva döneminde gelişmiş olmayan kenelerin dişleri ve ayakarlar fazla güçlü olmadığından dolayı derinin en ince olduğu iç kulak derisini kadar kan emme bilirken ergin bir kene gerek deriye yerleştiğinde ayaklarında aldığı güçle sabitlenmesi gerekse hortumunun uzunluğu ile çok daha rahat bir şekilde kan emebilmektedir.Kenelerin keliser adı verilen ve deriyi parçalamak için kullandıkları bir organ vardır.Bu organlarını encak ergin dönemlerde kullabilirler.

 

Hipostom üzerinde bulunan ve geriye dönük olan dişçikler kenenin konak üzerinde uzun süre kalmasını sağlar ve bu olaya kenenin konağa tutunduğu ilk 48-72. saatlerinde tükürük bezinden salgılanan ve ağız organellerini bir çimento gibi saran antijenik ve antiseptik özellikteki sement yardımcı olur. Bu sırada tekrar tükürük salgılanır. Keneler her kan emmesinde tükürük salgılarlar.Bir kene kendi ağırlığının 4 katı kadar kan emmebilmetedir.

 

Gelen Aramalar:

KENE
hayvan kenesi
kirim kongo kenesi
bocek kene
kene böcegi
larva kenesi
larva kene ısırması
kene hangi kan türünü sever
kene hangi kan grubunu sever
kene hangi kan grubuna gelir

Haşere İlaçlama © Her Hakkı Saklıdır.2018

Temiz Bir Yaşam Alanı İçin>> Haşere İlaçlama

islami sohbet